Sîmbătă, 21 februarie 2026 , cu binecuvîntarea Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit slujba Parastasului pentru robul lui Dumnezeu Gheorghe Zubco, la împlinirea unui an de la trecerea sa la cele veșnice.
Slujba a fost oficiată la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din comuna Băcioi, în prezența credincioșilor care au venit să înalțe rugăciuni pentru odihna sufletului celui adormit. La sosirea în localitate, ierarhul a fost întîmpinat cu respect de către părintele paroh Diodor Tătaru, alături de enoriași și corul bisericesc.
Între Înaltpreasfințitul Nicodim și robul lui Dumnezeu Gheorghe Zubco a existat o prietenie profundă, legată încă din anii tinereții, care s-a păstrat statornică de-a lungul decadelor. În cuvîntul rostit, ierarhul a evocat momentele frumoase petrecute împreună, subliniind calitățile alese ale celui pomenit și dragostea sa față de Biserică și semeni.
La final, Înaltpreasfinția Sa a înălțat rugăciuni pentru odihna sufletului robului lui Dumnezeu Gheorghe, exprimîndu-și nădejdea că Bunul Dumnezeu îl va așeza în ceata drepților, în Împărăția Sa cea veșnică.








