În Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma, Înaltpreasfinţitul Nicodim a săvîrşit Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei. În cuvîntul de învăţătură, Vladîca Nicodim a menţionat că Apostolul Toma este un trimis al necredinţei noastre în faţa Domnului, căci, prin pipăirea rănilor Mîntuitorului, Toma dovedeşte celor necredincioşi că Hristos a avut cu adevarat trup omenesc, asemenea nouă, afară de pacăt, şi că a pătimit cu trupul pe cruce pentru mîntuirea lumii, Înviind întru Slavă şi dăruind tuturor celor ce cred în El Viaţa veşnică.
Slujbă Arhierească în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei în Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma.

Предыдущая запись
Înaltpreasfințitul Nicodim, a oficiat slujbe de pomenire la mormintele clericilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei
Следующая запись
Sfînta Liturghie de Paștile Blajinilor oficiată la Catedrala „Sf. Irh Nicolae” din Orhei
Свежие записи
- Înaltpreasfințitul Nicodim a slujit Sfînta Liturghie la Catedrala „Sfînta Mare Muceniță Ecaterina” din Lipcani. 07.06.2026
- Ierarhii Eparhiei de Edineț și Briceni au slujit la biserica „Sf. Arhangheli” din satul Corjeuți, în ziua pomenirii Sfinților Constantin și Elena 03.06.2026
- Slujbă arhierească și moment aniversar la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din satul Redi-Cerișnovăț raionul Soroca. 02.06.2026
- Drumul Crucii spre Mănăstirea Rudi – mărturisire de credință și jertfelnicie creștină 01.06.2026
- Uniți în rugăciune, la hramul mănăstirii ”Sfînta Treime” din localitatea Rudi 01.06.2026
Рубрики
- ACTIVITATE SOCIALĂ ŞI CARITATE (2)
- Botez (1)
- CATEHIZARE ŞI MISIONARISM (1)
- INDICAȚII TIPICONALE 2024 (4)
- ÎNVĂŢĂMÎNT RELIGIOS ŞI ACTIVITATE PASTORALĂ (6)
- Știri (373)
- Știri Parohiale (18)
- Uncategorized (419)















