Sîmbătă, în a 6-a săptămînă a Postului Mare. Sîmbăta învierii dreptului Lazăr.
Slujba se săvîrșește doar din Triod.
În bisericile în care nu s-a făcut Liturghia Darurilor înainte sfințite, Vecernia de vineri seara se slujește în felul următor:
La Vecernie: La «Doamne, strigat-am»: stihirile pe 6, gl. 6: «Doamne, vrînd să vezi…» (de 2 ori), «Doamne, venit-ai…», «Doamne, glasul Tău…», «Doamne, vrînd să încredințezi…», «Doamne, luînd pe ucenicii…» «Slavă» gl. 8: «Venind la mormîntul lui Lazăr…», «Și acum»: «Săvîrșind patruzeci de zile…».
Vohod nu este. Prochimenele și Paremiile din Triod.
«Învrednicește-ne, Doamne, în seara aceasta…». Ectenia de cerere: «Să plinim rugăciunea noastră cea de seară…».
La Stihoavnă, stihira zilei, gl. 8: «Săvîrșind aceste patruzeci de zile…» (de 2 ori) cu stihurile de umilință și stihira mucenicilor: «Mucenici ai Domnului…». «Slavă…, Și acum…» gl.8: «Venind la mormîntul lui Lazăr…» (vezi la «Doamne, strigat-am…»).
După «Tatăl nostru…»: trop., gl. 1: «Învierea cea de obște…»
Ectenia întreită. Rug. Sf. Efrem Sirul cu 3 metanii.
Otpustul.
Descarcă aici: Sîmbătă, în a 6-a săptămînă a Postului Mare PDF